Igor Soskić
Po struci sam diplomirani inženjer geodezije i radim u kompaniji koja se bavi telekomunikacijama. U Sloveniji sam od 2000. godine, gde živim sa suprugom i dva sada već odrasla sina. U Ljubljanu sam došao iz Beograda u koji se uvek rado vraćam, grad gde danas žive moji roditelji, brat sa porodicom, kumovi i divni ljudi sa kojima me povezuju prijatna sećanja iz mladosti.

Intervju – 18 godina uspešnog rada biblioteke „ Mihajlo Pupin“, sa gospodinom Igorom Soskićem, saradnikom biblioteke.

Molimo Vas, predstavite nam ukratko Vašu saradnju sa Srpskom bibliotekom „ Mihajlo Pupin“?

Biblioteka i ja imamo veoma blizak odnos, mi smo, skoro pa zaljubljeni jedno u drugo, doduše ja malo više u nju nego ona u mene. U njoj volontiram, prvenstveno kao bibliotekar ali i kao koordinator različitih događaja koje organizujemo i o kojima možete pročitati na našoj Internet stranici www.pupin.si ili na naša dva Facebook profila odnosno profilu na Instragramu. Zadužen sam za upravljanje finansijama našeg društva »Mihajlo Pupin« i vodim jedan od dva postojeća Facebook profila. Pokušavam da informišem naše članove i druge zainteresovane o svim događajima i aktivnostima koje pripremamo kroz organizaciju i vođenje redovnih produkcijskih sastanaka našeg društva.

Da li možete da izdvojite jednu posebnost biblioteke na koju ste najviše ponosni?

Naša biblioteka je prerasla biblioteku, mesto gde se pozajmljuju knjige za čitanje. U protekloj 2022. godini postala je izvor iz koga je pokuljalo dvadeset šest različitih događaja, koji su bar malo doprineli očuvanju srpske kulture ali i povezivanju pripadnika srpske zajednice u Sloveniji. Pored toga imali smo još tridesetak internih događaja na kojima se je naša ekipa dodatno povezala i uživala u druženju. U prostorima biblioteke naši posetioci osećaju pozitivnu energiju, posejanu od strane volontera koji u njoj radimo i stvaramo. Mnogi korisnici se onako, kao da traže nešto, osvrću i kažu… pa lepo vam je ovde. To je možda naš najveći uspeh.

Ispričajte nam neku zanimljivu anegdotu u vezi sa Vašom saradnjom unutar biblioteke.

U aprilu, maju i junu 2021 godine smo izvodili akciju preseljenja biblioteke u nove prostore na adresi Luize Pesjakove 9. U ovom veoma zahtevnom, logističkom izazovu učestvovalo je desetak volontera koji su po projektu našeg člana i arhitekte Nikole Konatara, izvodili tesarske i montažne radove u novim prostorima. Vladala je veoma vesela atmosfera, a nekih dana smo radili i po deset ili više časova dnevno. Jedan zid smo naš šahovski velemajstor Bajić i moja malenkost, prekrivali novim policama. Druge radne ekipe su nas često zadirkivale aludirajući na našu eksplozivnost i brzinu uloženu u stručni rad, na pravljenju polica. Umorni i zadovoljni, u nekom trenutku smo nas dvojica konačno završili i zadivljeno posmatrali naš rad. Neko je međutim ispravno primetio da su police postavljene prilično krivo i pitao nas kako planiramo da poređamo knjige i šta mislimo da podmetnemo kako nam se knjige ne bi srušile. Nastao je opšti smeh dok smo nas dvojica začuđeno gledali u naš očigledno kriv minuli rad. Police smo naravno popravili i danas knjige tamo lepo stoje ali kada prolazim pored tog zida, uvek se setim tog zaraznog smeha koji se širio u sveopštoj zadivljenošću našim neuspešnim radom.

Kako vidite budućnost  Srpske bibiloteke „ Mihajlo Pupin“ i njen razvoj?

Biblioteka treba da (p)ostane mentalno i duhovno otvoren prostor u kome će svi zainteresovani pripadnici srpske zajednice i drugi ljudi dobre volje biti u mogućnosti da ostvare svoje ideje, koje inače ne mogu ostvariti sami. Svako taj prostor ima pravo da vidi na svoj način i da se u njemu oseti kao svoj na svome, kao da je u nekom svom drugom domu. Ako su na primer uvek želeli da se bave humanitarnim radom, podučavanjem u oblastima u kojima imaju veliko znanje, ako žele da organizuju neki koncert, književno veče ili samo hoće da se druže, šire svoju socijalnu mrežu onda mi sa svojom infrastrukturom možemo tome doprineti i dopreti do značajnog broja naših članova ili pratilaca na društvenim mrežama. Možemo onome koji ima ideju pomoći u ostvarivanju nečega što kao pojedinac ne bi mogao sam ostvariti. Naravno možete samo dolaziti na naše događaje i jednostavno uživati u izložbama, koncertima, pozorišnim predstavama i socijalnim događajima.

Svaki dan je naša ekipa sve brojnija. Samim tim ideje progresivno rastu i potreban nam je još veći broj ljudi za izvođenje te poplave ideja. Svako ko želi da nam se priključi, biće primljen široko raširenih ruku u naše redove. Često se ljudi pitaju, pa šta ću im ja, ima njih dovoljno tamo, a možda ja ni ne znam ništa tako posebno što bih tamo pokazao. To jednostavno nije istina. Ne brinite, svako dobronameran nam je potreban i dobrodošao. Na našoj internet stranici www.pupin.si su objavljeni kontakti, a možete nam pisati na info@pupin.si. U bliskoj budućnosti očekujem da biblioteka počne sa radom i treći dan u nedelji (trenutno radimo ponedeljak i četvrtak do 17-20 časova). Moj cilj je dostizanje 1000 aktivnih članova biblioteke.